nick yazın
şifre yazın

Sohbet Adabı


Sohbet Adabı

Sohbet etmek güzeldir ama bazı kurallara uymak gerekir. İnsanların bir arada bulunduğu ortamlarda geçerli olan davranış kuralları vardır.

Bu kuralların geneline adap denilebilir. Sohbet adabı kavramı da, sohbet esnasında uyulması gereken kuralları ifade eder.

Sohbet adabı kuralları, sohbetin verimli geçmesi ve herkesin birbirini anlayabilmesi için geçerli olan kurallardır.

Bunu trafik kurallarını örnek vererek temellendirebiliriz. Trafik kurallarında hep bir yöne doğru geçiş hakkı verilmez. Öyle olduğu zaman, ortaya bir sürü problem çıkabilir.

Sohbet kuralları da böyledir. İnsan ruhu değişken olduğu için, karşıdaki kişiler tarafından sınırlandırılması gereken bir yapıya sahiptir.

Sohbet Adabı Nasıl

Sohbet Adabı Kuralları Nasıl Düzenlenir?
Sohbet adabı düzenlenirken aslında, yaşantıdan örnekler alınır.

Bazı davranışlar olumsuzluğu müsaittir ve yapıldığı zaman olumsuz durumlar ortaya çıkar. Buradan anlarız ki bu davranışın yapılmaması gerekir.

Mobil Sohbet sırasında da durum böyledir. Genel anlamda seviyesi düşük bir muhabbet, sohbet odalarında karşılıklı küfürleşmeye kadar gidebilir. Gerçek hayatta ise sonuçları daha vahimdir.

Bu yüzden insanların uyması gereken kurallar düzenlenmiştir. Mesela iki kişinin aynı anda konuşması gerçek bir sohbet chat ortamında, kimsenin birbirini anlamamasına neden olur.

Amaç burada fikirleri ve düşünceleri paylaşmaksa, herkes karşıdaki kişiyi dinlemeli ve konuşması bittikten sonra, kendi fikirlerini söylemelidir.

Sohbet Ederken Aşırıya Kaçmayın
Hayatta başarının en büyük sırrı, ölçülü olmaktır. Ölçülü olmak, bir şeyi zamanında ve gerektiği miktarda yapmaktır.

Chat Sohbet adabı kurallarında da durum böyledir. Yani gereğinden fazla konuşmak, gerektiği yerde susmamak, alay ve hakaret içeren cümleleri aşırı bir şekilde kullanmak, ideal sohbet seyrini değiştirir ve kısa sürede bitmesine neden olur.

Gerçi hakaret ve aşağılamanın en hafifi bile kötüdür ve yapılmaması gerekir. Ancak bu durum istisnai de olsa ortama göre değişkenlik gösterir.

İltifat etmenin bile aşırısı, yapmacıklığa kaçar ve karşıdaki kişiyi rahatsız eder. Sohbet chat kurallarından bir tanesi de samimi olmaktır.

Yapmacık ve sizi gerçekten yansıtmayan kelimelerden ya da cümlelerden kaçınmanız gerekir.

Evli kişilerinde bu tür ortamlara girebileceğini düşündüğünüzde, evli sohbet hizmeti sunan pek çok internet sitesi faaliyet göstermektedir.

Sonuç Olarak chat Sohbet Ölçülü olmak, sohbet ortamlarının neşeli geçmesini sağlar ve belki de, kalıcı dostluklar kuracağınız, potansiyel adayların ortaya çıkmasını sağlar.

Ölçülü olan kişiyi, gerek mobil sohbet ortamında, gerekse gerçek hayatta herkes sever.

Sohbet Adabı

Sohbet Adabı

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma 927 okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?